Vajinismusun Sebepleri – Nedenleri

21
Haz
2014
Posted by: udalan  /   Category: vajinismus   /   Yorum yapılmamış

vajinismusnedenleri

Pek çok vajinismus hastasının kafasındaki sorulardan biridir, vajinismus neden olur sorusu. Vajinismus probleminin ortaya çıkışına zemin hazırlayan problemlerin %90’ı psikolojik kökenlidir. Kalan %10’luk kısmı ise organik (yapısal) nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Farklı durumların, deneyimlerin ve aile – kişilik yapısının birleşimi sonucu ortaya çıkan vajinismusta problemin kaynağını bulmak önemlidir. Kimi zaman kolayca gözlemlenen sebepler vajinismusa sebep olmuş olabilirken kimi vakalarda nedenlere ulaşmak için oldukça derinlere inmek gerekebilir.

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismusun Psikolojik Nedenleri

Vajinismusun psikolojik nedenlerini kendi içinde gruplara ayırmak mümkündür. Yaşanan cinsel travmalar – tacizler; Bilişsel çarpıtmalar; aşırı dini ve ahlaki kavramlar; Aile ve çevre yapısı; Kişilik yapısı ile ilgili durumlar ve Yanlık inanışlar, ilk gece hikayeleri vajinismusun psikolojik nedenleri arasında sayılabilir. Gördüğümüz pek çok durumda kızlık zarı ve vajina yapısı ile ilgili yanlış bilgiler, kulaktan dolma doğru olmayan abartılı hikayeler bayanlarda ilk gece öncesi yoğun kaygı uyandırmakta ve bu kaygı vajinismusun oluşmasını tetiklemektedir.

Terapi sürecindeki ilk aşamada neden olan faktörlerin doğru belirlenip, altında yatan sürece göre bilişsel yeniden yapılandırma veya travma durumlarında travma sonrası terapi çalışmaları ile kişinin hazırlanması çok önemlidir. Bazı durumlarda yapılan görüşmelerde ortaya bunu tetikleyici neden tam olarak çıkamayabilir. Bu gibi durumlarda bilinçdışına atılmış faktörlerin rolü büyüktür.

Vajinismusun Yapısal (Fizyolojik) Nedenleri

Vajinismus problemlerinde çok az bir kısımda yapısal faktörlerde nedenler arasında gösterilebilir. Jinekolojik değerlendirme ile ortaya çıkabilen bu durumlar arasında;

  • Organik anatomik problemler (vajinal septum, kızlık zarının anatomisi ile ilgili problemler, vajinanın yapısal problemleri v.b)
  • Vajinitler, vajinal mantarlar
  • Pelvik Inflamatuar Hastalık
  • Bartholin Absesi – Kisti
  • Vulvar Vestibulit Sendrom

gibi durumlar sayılabilir.

Vajinismusa neden olan faktör yapısal bir faktör olsa bile vajinismusun psikolojik bir problem olduğunun ve yapısal problemin ek başına çözümünün her zaman vajinismusu ortadan kaldırmayacağının bilinmesi gerekir.

Author Avatar

About the Author

Yorum yapılmamış