Vajinismusta Eşlerin Rolü

01
Haz
2014
Posted by: udalan  /   Category: vajinismus   /   Yorum yapılmamış

Vajinismusta Eşlerin Rolü

cinsel-isteksizlikVajinismus hastalığında problemi yaşayan kadınlarla birlikte eşler de büyük sıkıntı yaşarlar. Eşler birbirlerini sevmelerine ve arzulamalarına rağmen cinsel beraberlik yaşayamazlar ve bu cinsel sorun zamanla “aile ve evlilik sorunu” na dönüşebilir.

Vajinismus probleminin ortadan kalkmasında eşlere pek çok görev düşmektedir. Erkekler öncelikle şunu bilmelidirler; eşleri bu kasılmaları isteyerek yapmıyor ve bu kasılmaları ve kaygıyı engellemek tedavi olmadan ellerinde değil. Bu problemin çözümü için tek başınıza ne kadar uğraşırsanız ve bu uğraşlar ne kadar sonuçsuz kalırsa kaygılar, umutsuzluklar o kadar büyür. Bu problemi sadece biz çözmeliyiz veya “sen bunu kendin yapıyorsun, iş sende bitiyor kafanda bunu çözmelisin” gibi cümleler ve tedaviyi reddetme sorunun daha da büyümesi ve bir evlilik problemi haline gelmesinden başka hiç bir işe yaramaz. Eşinizin tedavi sürecinde sizin desteğinize, moral ve motivasyon vermenize çok ihtiyacı var. Zaten cinselliği yaşayamadığı için kendini kötü ve suçlu hisseden, sizi kaybedeceğinden, çocuk sahibi bile olamayacağından korkan kadın, bir de sizden gelecek motivasyon kırıcı sözler ve incinmelerle daha da kötü bir duruma gelecektir.

Tedavi aşamasında da erkeklere düşen görevler oldukça çoktur. Duygusal olarak desteğini esirgemeyen, eşine destek olan, cinselliğin sadece cinsel birleşmeden ibaret olmadığını, duygusal ve romantik zamanların kadınlar için ne kadar önemli ve değerli olduğunu bilen erkeklerin eşleri bu problemi çok daha hızlı atlatırlar.

Vajinismus probleminin zaman zaman erkeklerde de depresyon, cinsel isteksizlik, ereksiyon problemi, erken boşalma gibi sorunlar yaratabileceği de göz önüne alınarak değerlendirme yapılması da önemlidir.

 

Author Avatar

About the Author

Yorum yapılmamış