Vajinismus ve Görülme Sıklığı

17
Tem
2014
Posted by: udalan  /   Category: vajinismus   /   Yorum yapılmamış

Vajinismus’un Görülme Sıklığı

Vajinismus yaşayan pek çok kadın bu durumu sadece kendisinin yaşadığını ve bundan ömür boyu kurtulamayacağını düşünür. Yapılan araştırmalar ise çok çarpıcı sonuçlar sunar. Türkiye’de yapılan araştırmalarda kadınların %54’ü nün ilk cinsel beraberlik denemelerinde acı, ağrı, korku, kaygı duygularını ve hislerini yaşadıkları ve ilk denemede başarılı bir cinsel beraberlik yaşayamadıklarını ortaya koymuşlardır. Bu kadınların %17 sinde ise bu durum kalıcı hale gelmiş ve vajinismus oluşmuştur. Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda ise bu oranın %1 ile %7 arasında değişiklik gösterdiği görülmektedir. Toplumun yapısı, dini inanışlar ve baskıcı yapı bu oranlardaki değişikliklerin temel sebepleri içindedir.

Vajinismus ile ilgili diğer çarpıcı istatistikler ise şu şekildedir.

  • Birleşik Krallık’ta 15 ile 64 yaş arasındaki kadınları yüzde 0.17’si (ki bu rakam 27.000 den fazla kadını içerir) vajinismus problemi yaşamaktadır.
  • New York Eyalet Üniversitesi, İnsan Cinselliği Merkezine başvuran kadınların yaklaşık %40’ının vajinismus problemi yaşadığı belirtilmiştir.
  • Bir araştırma hemen her yaştan kadının vajinismus problemi yaşama olasılığının kürtaj isteme olasılığından çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.( Kaynak Valins,L. (1992). When a woman’s body says no to sex. NY.
  • Vajinismusun en sık görüldüğü yaşlar bir kadının ilk cinsel ilişkide bulunma çabasında olduğu 15 ile 24 yaşları arasıdır.

Türkiye ve yurt dışı araştırmalara bakıldığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, “Yalnız Değilsiniz” ve doğru bir tedavi ile bunu atlatabilirsiniz.

 

Author Avatar

About the Author

Yorum yapılmamış