Vajinismus -İçimizdeki Kaygı Paketi-

04
Şub
2015
Posted by: udalan  /   Category: vajinismus   /   Yorum yapılmamış

vajinismus“Eşimle birbirimizi çok severek büyük bir aşkla evlendik. Birbirimizi çok uzun zamandır tanıyor ve seviyorduk. Her şey bir rüya gibiydi ta ki evlendiğimiz günün gecesine kadar… İşte bizim kabusumuz o gece başladı…”

Birçok çiftin yaşadığı “vajinismus” problemi, uzun yıllar flört etmiş, birbirini çok seven ve aşk evliliği yaparak dünya evine girmiş çiftlerde de sıklıkla rastlanıyor. Peki sevgi, aşk ve tutku ile birbirini evlendikleri geceye dek  sabırla bekleyen bu çiftler niçin vajinismus problemi yaşıyorlar?

Aslında burada yaşanan “vajinismus” problemi bir başlangıç değil, sonuçtur. Kadının yaşadığı korku ve kaygılar, buna bağlı yaşanan istemsiz kasılmalar ve ağrı, acı hisleri ile kendini  bu ilk gecede gösteren vajinismus; kişinin geçmiş yıllardan o ana dek taşıdığı bir “kaygı paketi”nin  o gece açılması ile ortaya çıkmaktadır aslında.

Bilinç dışında farkında dahi olunmayan cinselliğe ve cinsel ilişkiye dair olumsuz pekişmeler mevcuttur bu kişilerde. Ancak gerçek anlamdaki cinsel ilişki deneyimi yaşanacak ana dek bu korku ve kaygılar kendini göstermez. Nişanlısını veya sevgilisini çok seven bir kadın cinsel ilişki yaşayacağı ana dek bu anla ilgili hiçbir olumsuz düşünceye sahip olmayabilir. Ancak varlığı henüz farkında olunmayan “gizil korkular” bilinç dışında çıkmaya hazır vaziyette saklı duruyordur aslında.

Şu unutulmamalıdır ki, vajinismus; kadının eşine olan sevgisi ve arzusu ile ilişkili bir durum değildir. Birçok çift özellikle bu problemi yaşadıkları süre zarfında birbirini suçlamakta ve duygusal boyutta da ilişkilerini sorgulamaktadırlar. Vajinismus tedavisindeki en önemli kilit noktalardan biri eşler arasındaki güven boyutunun korunmasıdır. Erkeğin, eşini bu problem yüzünden suçlaması ve yıllardır bekledikleri bu “özel an”ı yaşamaktan korktuğu için eşine yüklenmesi problemin daha da büyümesine neden olacaktır.

Author Avatar

About the Author

Yorum yapılmamış