Vajinismus

30
May
2014
Posted by: udalan  /   Category:   /   Yorum yapılmamış

Özellikle ülkemizde pek çok kadının kabusu haline gelen vajinismus; aslında bir tür kaygı bozukluğudur. Kişinin bilindışında cinsel birleşme konusunda önceden oluşan bir takım “yanlış şemalar”, sonradan yaşayacağı cinsel deneyimi esnasında kaygı ve korku duygusuyla karşılaşmasına neden olabilmektedir. Vajinismus, vajina girişini çevreleyen  ve “pelvis” ismi verilen kasların istemsiz bir şekilde kasılması ve bu sebeple cinsel birleşmenin hiç olamaması ya da oldukça ağrılı ve sorunlu olarak gerçekleşmesi durumudur.

Cinsel birleşme sırasında yaşanan bu kasılmalar çoğu zaman muayene sırasında, tampon yerleştirme sırasında ya da kişinin kendi parmağını değdirmesi sırasında bile yaşanabilmektedir.

Vajinismusun en sık rastlanan belirtileri; ilişki sırasında hissedilen istemsiz kasılmalar, ağrı, acı, yanma hisleri ve bunlara eşlik eden yoğun panik duygusudur. Bu belirtiler sonucu kişi, bir süre sonra beklenti anksiyetesine bağlı olarak, henüz ilişki başlamamışken dahi kasılma ve ağrılar hissedebilmektedir.

Sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da kadının cinsel birleşmeye hazır olmaması vajinismusun unsurlarından bir diğeridir.

Bazı durumlarda kişinin yaşadığı travmalar da vajinismusun oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle cinselliğin pek çok zaman tabu olarak görüldüğü ülkemizde korku ve kaygılar ile büyüyen kız çocuklarının ileride yaptıkları evliliklerde bu kaygılarını dışa vurmaları sonucu ortaya çıkabilen bir durumdur. Vajinismus.

Author Avatar

About the Author

Yorum yapılmamış