Orgazm Bozukluğu

Orgazm Bozukluğu

Orgazm Bozukluğu Nedir?

orgazm bozukluğuDSM IV tanı kriterlerine göre cinsel sürekli veya tekrarlayıcı şekilde norma cinsel uyarılmadan sonra orgazm gecikmesi veya olamaması olarak ifade edilir. Orgazm bozukluğunda normal cinsel birleşme sırasında uyarılma gerçekleşir fakat orgazm gerçekleşmez. Pek çok durumda orgazm problemi nedeni ile  “evlilik sorunları”, “depresyon”, “cinsel soğukluk – isteksizlik” ve “uyarılma bozukluğu” da görülebilmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda 35 yaş üzerinde evli kadınlarının %15’i nin hiç orgazm yaşamadığı, %46 sının ise orgazm güçlüğü yaşadığı sonucuna varılmıştır.

Çok sayıda kadın masturbasyon, eşinin elle veya oral uyarması ve vibratör ile orgazm olabildikleri halde sadece penis girişi ile orgazm olamadığını söylemiştir. Bu gibi durumlar orgazm bozukluğu olarak ele alınmazlar. Normal cinsel sınırlar içerisinde kalan sorunlar olarak ele alınırlar fakat cinselliği daha keyifli hale getirebilmek için cinsel eğitim ve desteğe yönlendirilmelidirler.

Orgazm Bozukluğunun pek çok sebebi olabilir. Sosyo kültürel etmenler, aile içi kısıtlama ve yasaklamalar, cinsel bilinçsizlik, hamile kalma korkusu, erkeğin yaşadığı erken boşalma veya sertleşme problemleri, jinekolojik hastalıklar ve bunlar gibi pek çok fiziksel ve psikolojik etken bu problemin ortaya çıkmasına sebep olmuş olabilir.

Orgazm Bozukluğunun Tedavisi

Orgazm bozukluğunun tedavisinde ilk olarak bu probleme neden olan faktörün belirlenmesi gerekir, kronik iltihaplar veya başka jinekolojik problemler varsa bu jinekoloğa yönlendirme yapılmalı ve bu problemlerin çözümü sonucu problemin devam edip etmediği izlenmelidir.

Nedeni belirlendikten sonra tedavi sürecinde eş ile beraber ilerlenmeli, kadının istekleri eşe doğru aktarılmalı, cinselliği bir tabu olmaktan çıkarıp eşler arasında yaşanan doğal bir süreç ve ihtiyaç olduğu vurgulanmalıdır. Bununla birlikte orgazmı kolaylaştırıcı teknikler ve cinsel pozisyonlar ile kegel egzersizleri öğretilerek orgazm bozukluğunun çözümüne gidilmelidir.