Bedenime Yabancıyım!

23
Eki
2016
Posted by: udalan  /   Category: vajinismus   /   Yorum yapılmamış

vajinismus-tedavisi-beylikduzuKendi bedenimizi doğru tanımak çok önemli. Vücudumuzdaki birçok organ, uzuv ile doğduğumuzdan beri yaşamımızı sürdürürken; ve bedenimizi tanıdığımızı düşünürken, aslında kendimizle ilgili bilmediğimiz o kadar çok şey vardır ki…

Cinsellik ile ilgili korkuların temelinde de büyük ölçüde genital bölgenin doğru tanınmaması ve yanlış bilgilere sahip olmak yatar. Vajinismus problemi ile ilgili cinsel terapi süreçlerimizde danışanlarımız ile yol arkadaşlığımıza başladığımız ilk seanslarda onlara sorduğum ilk sorudur: “Bedeninizi ne kadar tanıyorsunuz?” ve aldığım geribildirimler ürkütücü gerçeği ortaya koyar, “neredeyse hiç denecek kadar az!”

Peki neden vajinismus problemi yaşayan kadınlar neredeyse benzer bu cevapları verirler? Çünkü bilinçdışında cinsellik teması (ki buna cinsel bölge de dahildir) ile ilgili oluşmuş birtakım olumsuz şematizasyonlar; bizi o bölgeleri yok sayacak kadar oradan uzak tutmaya çalışır. Çünkü “o bölge”bu şemaya göre tehlikelidir, uzak durulması gereken bir yerdir, dokunulmamalı hatta incelenmemelidir. Buna bağlı olarak kadınlar kendi bedenlerine neredeyse “yabancılaşmaya” başlarlar.

Birçok danışanımız cinsel organlarını tanımamasının bir tesadüf olduğunu düşünür. “Hiç aklıma gelmedi bedenimi incelemek, ihtiyaç duymadım” gibi açıklamalar yaparlar. Ama aslında bu bir tesadüf değildir, gerçekte size “oradan uzak dur!” diyen bir içsesiniz vardır, varlığını farkında dahi olmadığınız.

Author Avatar

About the Author

Yorum yapılmamış